Großer Krottenkopf

Grupa: Hornbachkette
Wysokość: 2657 m n.p.m.
Subiektywna ocena panoramy z wierzchołka: ★★★★✰


Lokalizacja

Najwyższy szczyt Alp Algawskich wznosi się w całości po stronie austriackiej, w południowo-zachodniej części Hornbachkette, w południowej grani Hornbachspitze, między dolinami: Höhenbachtal i Bernhardstal. Od północy poprzez Hermannkarscharte (2443 m n.p.m.) sąsiaduje ze wspomnianym Hornbachspitze (2533 m n.p.m.), od południa zaś przez głęboko wciętą przełęcz Krottenkopfscharte (2350 m n.p.m.) z Ramstallspitze (2536 m n.p.m.). Najbliżej położoną względem niego osadą po stronie niemieckiej jest Spiellmansau, po stronie austriackiej zaś Holzgau.

Lokalizacja szczytu na tle Alp Algawskich. Źródło: Alpenverein

Großer Krottenkopf i szlaki w okolicy. Źródło - kompass.at

Etymologia

Pochodzenie nazwy Großer Krottenkopf nie zostało wyjaśnione. Choć w dosłownym tłumaczeniu na język polski oznacza ona "Wielką Ropuszą Głowę", to zdaniem lokalnych historyków i topografów prawdopodobieństwo, że nazwa ta odnosi się do kształtu góry, jest niewielkie, zwłaszcza, że w Bawarii ów źródłosłów występuje dosyć powszechnie, także w odniesieniu do gór o mniej skomplikowanej strukturze. Inna z koncepcji mówi o tym, że nazwa rzeczywiście odnosi się do żab, ale jest to związane z lokalną legendą, według której "święty człowiek" (ksiądz?) unieszkodliwił duchy prześladujące lokalną społeczność, zamieniając je w ropuchy i wyrzucając je na okoliczne szczyty. Jeszcze inna, bardziej przyziemna, zakłada związek z nazwiskiem Krott, jednak i ta teza wydaje się mało przekonywująca biorąc pod uwagę, iż zdołano udowodnić, że w lokalnych księgach wieczystych nie figurował nigdy nikt o podobnym nazwisku.

Warto dodać, że pierwotnie najwyższy szczyt A. Algawskich nosił nazwę Hermans Carls Spiz (Anich, Atlas Tyrolensis). Bliźniacza nazwa pojawia się w kronikach pierwszego oficjalnego zdobywcy szczytu (Gumbel, 1861). Obecna nazwa pojawiła się w 1869 roku za sprawą Hermanna von Bartha, botanika, topografa i alpinisty, niemniej jednak jego kreatywność była ograniczona: jak można wyczytać w opracowaniach, w tamtych latach szczyty wznoszące się w całej zachodniej części Hornbachkette nazywano Krottenspitzen (dosł. Żabie Szczyty - dziś tak nazywa się jedynie krótka grań zlokalizowana na północ od Öfnerspitze). Barth wszedł na najwyższy szczyt grupy ówcześnie zwanej Krottenspitzen i nazwał go Großer Krottenkopfem, a jego podejście do tematu przyswoił zaś inny wielki badacz Alp Algawskich - Anton Waltenberger.

G. Krottenkopf w XIX wieku nazywany był również Peterspitze - wynikało to z tego, że był doskonale widoczny z hali Petersalpe, na której polowano na dziką zwierzynę.

Dostępność

Großer Krottenkopf paradoksalnie jest jednym z najłatwiej dostępnych szczytów Alp Algawskich przekraczających 2500 m n.p.m. Dzieje się tak za sprawą kolejki linowej na Sonnalm w masywie Jochelspitze, umożliwiającej rozpoczęcie wycieczki na wysokości 1768 m, zatem znacznie wyżej niż inne powszechnie wybierane punkty wypadowe. Zdecydowana większość turystów decyduje się jednak na dłuższą turę z osady Spiellmansau, do której bez trudu można dotrzeć z Oberstdorfu. Z uwagi na różnicę wysokości i niezbędny czas, standardem jest jednak wtedy nocleg w Kemptner Hutte.

Technicznie wejście na szczyt nie powinno sprawiać większych problemów. Wyzwaniem może być jedynie końcówka podejścia na grań między Kleiner a Großer Krottenkopfem i lekko eksponowany odcinek pod samym głównym wierzchołkiem; są to jednak trudności porównywalne lub mniejsze do innych wyższych szczytów w A. Algawskich. Jeśli jednak na szczyt zmierzamy w ciągu jednodniowej wycieczki z okolicznych dolin, to należy być dobrze przygotowanym kondycyjnie i być wyposażonym na możliwe zmiany pogody.

Rada:

Wybierając się na Großer Krottenkopf pamiętajmy o zabraniu kijków trekkingowych. Ułatwią one bardzo przejście przez Kelletal czy Hermannskar.

Pamiętaj:

Na wąskiej drodze do Spiellmansau istnieje zakaz poruszania się własnymi samochodami - najbliższy ogólnodostępny parking znajduje się na skrzyżowaniu zwanym Renksteg, u podnóża gór. Po zostawieniu tam samochodu do Spiellmansau można dojechać autobusem linii 8, który kursuje z centrum Oberstdorfu. Rozkład jazdy dostępny jest TUTAJ.

Jeśli nie chcemy jechać autobusem, pozostaje możliwość zamówienia taksówki. W sezonie 2020/21 taka przyjemność kosztowała średnio 22 euro (dojazd spod dworca w Oberstdorfie). Bieżące ceny można sprawdzić TUTAJ.

Uśrednione czasy przejścia (z/do)*

- Krottenkopfscharte - 0:30/0:25
- Kelletal - 1:00/0:50
- Kempter Hutte - 2:15/1:45
Hermann-von-Barth-Hutte (p. Schafscharte) - 2:40/2:30
Bernhardseckhutte (p. Gumpensattel) - 3:45/3:15
- Sonnalm (g. stacja kolejki linowej) (p. Rothornjoch) - 3:30/3:00
- Sonnalm (g. stacja kolejki linowej) (p. Jöchelspitze) - 3:40/3:15
- Holzgau (p. Rossgumpen Alp) - 4:30/3:30
- Elbigenalp (p. Bernhardstal) - 4:30/3:30
- Elbigenalp (p. Bernhardseck, Gumpensattel) - 6:15/5:00
- Spiellmansau - 5:15/4:20

*Czasy pochodzą z portalu alpenevereinaktiv.com

Galeria zdjęć

Großer Krottenkopf (pierwszy z lewej z trzech najwyższych szczytów na zdjęciu) widziany ze szlaku na Kreuzeck

Großer Krottenkopf (z prawej) widziany ze szczytu Oberstdorfer Hammerspitze

Widok z okolic Edmund-Probst-Haus. Pośrodku Hofäts, Großer Krottenkopf na ostatnim planie, w lewym górnym rogu

Zachodnia część Hornbachkette widziana z Hochvogla. Großer (i Kleiner) Krottenkopf trzecie od lewej

Panorama ze szczytu

Panorama ze szczytu na zachód

Panorama ze szczytu na północny-wschód

Panorama ze szczytu na wschód

Großer Krottenkopf odwiedziłem 17 lipca 2019 roku. Relację z tego dnia znajdziecie TUTAJ.

KOMENTARZE

0 comments:

Prześlij komentarz

Back
to top