Rothorn

Grupa: Hornbachkette
Wysokość: 2393 m n.p.m.
Subiektywna ocena panoramy z wierzchołka: ★★★★★


Lokalizacja

Rothorn wznosi się w południowo-zachodniej części Hornbachkette, tj. w najwyższej części Alp Algawskich, w południowej grani Hornbachspitze, między Strahlkopfem od którego rozdziela go przełęcz Gumpensattel (2277 m n.p.m.) a Jöchelspitze, od którego rozdziela go przełęcz Rothornjoch (2158 m n.p.m.). Szczyt pełni rolę zwornika dla kilkukilometrowej grani, na której znajduje się schronisko Bernhardseckhütte (1802 bądź 1812 m n.p.m), masywnie dominując ponad trzema dolinami: Modertal (od północy) i Bernhardstal (od południowego-zachodu), Hohenbachtal (od wschodu).


Położenie szczytu (oznaczonego czerwoną kropką) na mapie Alp Algawskich
źródło: alpenvereinaktiv.com

Położenie szczytu (oznaczonego czerwoną kropką) na mapie Hornbachkette
źródło: alpenvereinaktiv.com

Etymologia nazwy

Swoją nazwę zawdzięcza odsłoniętym na południowych zboczach skałom o ceglastej barwie, dobrze widocznym nawet z osad ludzkich w Lechtal. Najprawdopodobniej został opisany już za czasów Cesarza Maksymiliana I, który w opisie dotyczącym doliny Berchtoldstal (ob. Bernhaldstal) używa wobec niego (najprawdopodobniej) określenia Horn, tj. dosłownie Róg, co, jak wskazuje T. Steiner, jest zapewne wynikiem skojarzeń związanych z bryłą szczytu. Pod obecną nazwą (dokł. Rothe Spiz) po raz pierwszy pojawia się w opracowaniach austriackiego kartografa, Petera Anicha, w 1774 roku.

Dostępność

Nieoznakowane ścieżki prowadzą na szczyt z trzech stron - z południa, północy i wschodu. Wszystkie są poprowadzone w stromo nachylonym, ale przeważnie trawiastym, terenie. Podejście od wschodu jest najtrudniejsze - mogą wystąpić drobne kłopoty orientacyjne, występuje również lekka ekspozycja.

Rada: Dotarcie na Rothorn zajmie nam najmniej czasu, jeśli skorzystamy z kolejki gondolowej, która kursuje z okolic miasteczka Bach na halę Sonnalm, położoną na południowych zboczach Jöchelspitze. Stamtąd do szczytu marsz powinien zająć od 1,5 do 2 godzin w zależności od tempa. Informacje na temat aktualnego cennika oraz rozkładu jazdy można znaleźć TUTAJ

Uśrednione czasy przejścia (do/z):

- Sonnenalm (górna stacja kolejki linowej) p. Jöchelspitze 1:30/1:45
- Sonnenalm p. Lachenkopf 1:30/1:50
- Gr. Krottenkopf 2:30/2:20
- Kempten Hütte 2:15/2:40
- Bernhardseckhütte 1:15/1:40
- Elbigenalp 2:30/3:30


Galeria zdjęć

Wschodnia grań Rothornu ze szczytem na ostatnim planie; widok z Lechtalskiej Drogi Panoramicznej (Lechtaler Panoramaweg):


Rothorn od północy:


Rothorn i jego wschodnia grań wznoszące się ponad Bernhardstal; widok z północnego-wschodu:


Południowa grań Hornbachspitze, w której znajduje się Rothorn (drugi od prawej); widok spod wierzchołka Mädelegabel na południowy-zachód:


Południowa grań Hornbachspitze z Rothornem (z prawej); widok ze szlaku na Muttekopf:

Panorama ze szczytu na zachód:


Panorama ze szczytu na północny-wschód:


Panorama ze szczytu na południe:


Rothorn odwiedziłem 17 lipca 2019 roku - relację z tej wizyty znajdziecie TUTAJ.

KOMENTARZE

0 comments:

Prześlij komentarz

Back
to top